Kıvılcım Kıran Gen

Deniz Bebek

 

 

Hamileliğimin başından itibaren her anne adayı gibi pek çok konuda seçim yaptım, karar verdim. Ancak verdiğim en iyi ve en doğru karar Gözde Hemşire’den destek almak olmuş.  Bu kadar fark yaratacağını bilseydim sadece Deniz doğduktan sonra değil, doğmadan önce  de muhakkak danışmanlık alırdım.

 

Hamileliğimde bol bol okudum, bebeği olan arkadaşlarımın deneyimlerini öğrendim, ayrıca doğum ve bebek bakım eğitimlerine de katıldım. Yakın zamanda anne olmuş üç arkadaşım ısrarla doğumdan sonra da yeni doğan hemşiresi desteği almamı özellikle tavsiye etmişlerdi ama ben bebeğime bakmak için gerekli tüm bilgileri edindiğimi düşünüyor, ayrıca desteğe gerek yok diyordum.  Eşim ise farklı düşünüyor, çok uykusuz ve yorgun olabileceğimi, uzman desteğinin önemli olduğunu söylüyordu.  Bu arada hamileliğimin 35. haftasında kolestaz teşhisi kondu. Hem hamileliğin son günlerinde vücudumun iyice ödem yapması, hem de kolestaz nedeni ile fiziksel olarak zorlanmaya başlayınca destek almaya ikna oldum ve Gözde’yi aradım. İyi ki de aramışım.  Gerçekten ne kadar hazırlansanız da lohusalık insanın bilgili ve anlayışlı birinin yanında olmasına gerçekten çok ihtiyacı olduğu bir zamanmış. Gözde hem uzman yeni doğan hemşiresi, hem de koç olduğu için yeni anneye tam anlamı ile destek oluyor.

 

Gözde ilk geldiği zaman Deniz’i emziriyordum ve bakar bakmaz bir sorun olduğunu söyledi.  Halbuki hastanede “Çok iyi emziriyorsun, her şey yolunda” demişlerdi ama Deniz çok kilo kaybetmişti.  Gözde’nin yardımı ile doğru emzirmeye başladım ve Deniz hızla toparladı.  Toparlayamasaydı mamaya geçmek zorunda kalacaktık. Yine Gözde sayesinde ilk doktor kontrolü rahat geçti.  Yanınızda hem doktorları, hem hastane sistemini bilen biri olunca öyle rahat ediyormuşsunuz ki. Nitekim biz de pek çok yeni anne babanın başına geldiği gibi ilk doktorumuzdan ve yapılan yönlendirmelerden memnun kalmadık ve Gözde olmasaydı belki de yanlış kararlar alacak, bebeğimize gereksiz müdahaleler yaptıracaktık.

 

Annenin uyuması da gerçekten çok önemliymiş. Yeni doğum yapınca, hele bir de sezaryense gerçekten yorgun oluyorsunuz. Ben bütün gece ayakta olmak Deniz’le ilgilenmek istiyordum, vücudumsa dinlenmek, ameliyatın yorgunluğunu atmak istiyordu.  En önemlisi de süt yapmak için uyumaya ihtiyacım vardı. Gözde sayesinde Deniz’in emin ellerde olduğunu bilip içim rahat bir şekilde uyuyabildim.  Nitekim hastanede sürekli tetikte uyuyup bütün gece bebekle ilgilenmekten toparlayamamış, bir gece fazladan kalmak zorunda kalmıştık. Gözde sadece emzirmeyi bana yaptırtıp diğer bütün bebek bakımı ile ilgili işleri üstlenince hem sütüm bol oldu, hem de uykumu alıp, dinlenip çabuk toparladım. Hamileyken destek alacağımı söylediğimde “Aa ne demek bebeği sadece emzirip uyutmak, her şeyiyle sen ilgilenmelisin, annenin yapması gibi olmaz!” diyen birileri olmuş, ben de kararımdan şüphe etmiştim.  Şimdi görüyorum ki en doğru kararı vermişim.  Bebeğimin hayatındaki en önemli insan benim ve benim çabuk toparlanmam, sütümün bol olması onun iyi olması için çok önemliydi.  Hastaneden çıkmadan önce de doktorumun söylediği çok önemli bir söz de kulağıma hala küpedir:  “Bu bir maraton.  Hızlı gidip kendini tüketme, yardım al. Sen iyi olacaksın ki bebeğin iyi olsun.”

Hem benim, hem Deniz’in iyi olmasında çok emeği var Gözde’nin. Üstüne bir de dünya tatlısı bir insan. Bilgisiyle, iletişimiyle, işine olan bağlılığı ile gerçekten bizim hayatımızda fark yarattı.

 

 

Before
After

Write a comment