Hamilelikte Destek Neden Önemli?

Annelik bir okul gibidir. Ömür boyu süren ve hiç bitmeyen bir okul. Karnınızda bebeğinizin kalp seslerini duyduğunuz an başlayan ve ölene kadar devam eden büyük bir sorumluluk. Bir okulu olsaydı anneliğin, muhtemelen çok insan bu okula giderdi ancak sadece okumakla olmayan, muhteşem bir iç güdüyede sahip olunması gereken  bir durumdur. Anne olunca anlarsın sözünün doğruluğu işte buradan gelir.

Hamile bir kadını gördüğüm zaman içimde tarifsiz bir öğretme ve bildiğim herşeyi anlatma duygusu kaplar beni. Birlikte çalıştığım danışanlarım dışında, her anne ve anne adayı benim için çok özeldir. Elimden geldiğince her anneye ulaşmak ve destek olmak istiyorum. Bu sürecin güzel olduğu kadar zorlu olduğunu, ama herşeyin geçeceğini anlatmak istiyorum. İşimin ortaya çıkış sebebi de buydu. Birlikte çalışana kadar birçok annenin anlayamadığı, ama tanıştıktan sonrada gerçekten ihtiyaç gerektiren bir durum olduğunu gördükleri bir arkadaşlık aslında aramızdaki.

”Herkes nasıl yaptıysa bende yaparım” fikri doğru olduğu kadar annelerin üzerine bırakılan çok büyük bir yük. Bu yükü üzerine alan kadın, herşeyi kendi yapmaya çalışırken çok yorulur ve yorulduğunu bile kabul edemez duruma gelir.

Anne olmak demek herşeyi sizin yapacağınız , herşeyi bileceğiniz anlamına gelmez. Annelik sürekli öğrenilen, destek alınarak devam eden bir süreçtir. Bu süreçte annelere destek olduğum ufak örnekler vermek istiyorum sizlere.

Örneğin, hamilelik ve sonrasında kullanılacak malzemelerin alışverişinde büyük yanlışlıklar yapılıyor. Ya duydukları şeyleri fazla alıyorlar, ya da doğum sonrası eksik malzemeleri çok oluyor. Doğum öncesi birlikte yaptığımız anne ve bebek alışverişleri doğum sonrası anneleri bu konuda çok rahatlatıyor.

Doğumdan sonra yanında kalacak, bebek ve annenin bakımı konusunda destek verecek insanların yokluğu, ya da fazla insan oluşu anneleri yoran şeylerden biri. Yalnız kalan anneler olduğu gibi, çok fazla karışan aile bireyleri de annelerin bu özel günlerinde onları zorluyor. Birlikte çalıştığımız anneleri bu konuda rahat etmesi benim için çok önemli. Yanlarında deneyimli birinin olması, hem başkalarına söz hakkı vermezken, hemde kendilerini güvende hissetmelerine sebep oluyor.

İlk kez karşılaştıkları doğum ve sonrası süreç kadın ve erkek için büyük bir değişim sürecidir. Normal doğum ya da sezaryen ameliyatından çıkan kadın ağrıları ve bedenindeki değişikliklerle baş etmeye çalışırken, bir yanda da bir bebeğinin olduğunu ve ona bakması gerektiğini bilmesi onu oldukça yoruyor. Yetersizlik duygusu doğum sonrası annelerin en çok yaşadığı durumdur. Tüm aile bireyleri bebeğin sağlığı ve rahatını düşünürken, anneye istemeden de olsa yapılan ilgisizlik, annenin üzülmesine sebep oluyor. Tüm bu süreçte doğru bir destek vericinin annenin yanında olması bence çok önemli. Hem bebeğin hem de annenin rahatlığı dikkate alınmalıdır. Anne fiziksel ve ruhsal ne kadar iyi durumda olursa, bebeğine de bunun yansıması olucaktır.

İlk banyonun, ilk doktor muayenesinin önemini, destek alan annelerden dinlemenizi çok isterim. Basite alınan, ”Ne olacak yapılır” diye düşünülen bu ufak ayrıntılar anne ve babanın hayatını kurtaran detaylardır.

Her anne ve baba profesyonel biriyle çalışma imkanına sahip olmayabilir. Önemli olan yanınıza size destek olacak doğru insanı seçmek ve ona bunları anlatmak olacaktır. Eğer eşiniz ya da anneniz size deste olacaksa, sizi neler bekliyor diye iyice araştırmalı, okumalı ve bir günlükte olsa eğitim almalısınız.

Bilinçli anne ve baba olarak bebeğinizi kucağınıza aldığınızda daha az korku hissederken, kendinize olan güveniniz de tam olacaktır. Bu yüzden farklı eğitim seçenekleri için mutlaka destek almalı, okumalı ve öğrenmelisiniz.

Eğitimler için  info@bebegiminyolarkadasi.com ‘a mail atabilir ya da 05059920692 numarayı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Write a comment