Hamilelik ve Oruç

Ramazan ayını neredeyse yarıladığımız şu günlerde hâlâ annelerin ve anne adaylarının kafası karışık?
Her kafadan çıkan sesler tabiki bu konuda çıkıyor. Ben kendi bilgim ve inancımla size bu konuyla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.
Oruç müslümanlığın gerektirdiği bir ibadettir. Tutan olur, tutmayan olur. Bu onunla Allah arasındadır. Kimsenin onu yargılama gücü yoktur. Bunu bir kenara koyalım.
Birde hamile veya emziren biriyseniz, sizi yargılamak hiç kimseye düşmez.
Bebeğin gelişimi ilk karnınıza düştüğü an başlar. Bir din adamı geçen gün ilk 3-4 ay gelişim olmaz tutabilirsiniz dedi. Bence herkes uzman olduğu alanda konuşmalı! Bebeğin sadece kilo alması demek değildir gelişimi, ilk aylarda ki beyin gelişimi en az beden kadar kıymetli! O yüzden aç kalmak susuz kalmak ilk günden itibaren etkiler bebeğinizi!
Hamilelikte beslenme ile ilgili birçok şey okuyup araştıran güzel anneler, beslenmenin önemi çok büyük bunu sizde biliyorsunuz. Ne yiyeceğim diye düşünen, şekeri, tuzu ve unu bile hayatından çıkaran sizler şimdi gelip 17 saat nasıl aç bırakabilirsiniz bebeğinizi. Ki çok uzun saatler açlık hem bebeğin gelişimi hemde iki kişilik yaşayan sizin için bile çok zararlı. Daha tek başına bir beden bile oruç tutarken zorlanırken, iki kişi için çalışan bir beden nasıl dayansın.
Emziren annelerde aynı şekilde kalori alımı artmalı, bol su içilmeli diyoruz. Siz uzun saat aç ve susuz kalırsanız zaten sütüm yok diye yakınan canım anneler nasıl olacak bu süt.
Süt verirken çok fazla efor sarf ediyorsunuz. Aç olursanız beden depolarından almaya başlar. Baş dönmesi, mide bulantısı annede artar. Hasta olarak oruç tutmak zaten sevapmıdır. Bebeğinize bakamaz duruma gelirseniz bu güzel mi olur?

Amacım kimseyi ibadetten uzaklaştırmak değil. Aksine doğru ibadete yönlendirmek. Bedene ve size büyütmeniz için verilen bebeğe bu eziyeti yapmak doğru bir ibadet şekli olmaz, olmamalı bence.

Aynı din adamı şunuda söylüyor. Bebekte alışsın anne karnından ibadet etmeye. Gerçekten pes diyorum. O bebek hasta doğunca siz mi bakacaksınız? yada ibadeti mi kalacak hasta bir bebeğin. Ne olur doğru bilgi yolunda ilerleyin. Mantıklı olana yönelin sevgili anneler ve anne adayları!
Siz şuanda özel günler yaşıyorsunuz. 1 sene sonraki Ramazan ayını yaşamayı nasip ederse Allah o zaman keyifle tutarsınız orucunuzu diyerek bu konuyu kapatalım derim?

Hayırlı Ramazanlar…