yuvarlak-yazili

Gözde Engin Çiray

Ben anne ve bebekleri çok seven,

Bebeğimin Yol Arkadaşı’nın kurucusu ve blog yazarı,

Anne ve Bebek Koçu,

Bebek Bakım Danışmanı ve Yenidoğan Hemşiresi Gözde Engin Çiray 🙂

Hemşirelik okumaya başladığım gün dün gibi aklımda. O günden bugüne çok yıllar geçti. Hayalimdeki meslek hemşirelikmiydi bilmiyorum ama beni bebekler ile tanıştırdığı için, hayalime ön ayak olduğu için hemşireliği çok seviyorum 🙂

Bir bebeğin doğumu ile ilk tanışmam bir Tıp Fakültesi hastanesinde staj yaparken oldu. Gördüğüm manzara beni korkuya düşürmüştü. İşte tam da o gün birşeyleri değiştirmem gerektiğine inanmıştım.

Bir kadının korku ve çaresizlik içinde doğum yapmaya çalışması, ona yardım eden doktor, hemşire ve personelin hoş olmayan tavrı beni hem korkuttu hemde sistemi değiştirmem için güç almamı sağladı.

Halbuki doğum korkulacak bir şey değildi. Ve o kadın dünyanın en güzel, en mucizevi şeyini yapmaktaydı. Bir canlıyı dünyaya getirmek sadece kadınlara verilen bir lutüftu!

O kadını korkutan neydi?

Önceden duydukları mı?

Dinlediği kötü doğum hikayeleri mi?

Yada maruz kaldığı kötü muamele ve hastane şartları mı?

Tüm bunları düşününce eğitim seviyesi, bilgi eksikliği, bilgiye ulaşmadaki zorluklar, ekonomik yetersizlikler geldi aklıma…

O günden sonra çok sular aktı köprünün altından. Ben okulu ve stajlarımı bitirdim. Özel bir hastanede Bebek odası ve Yenidoğan Yoğun Bakım bölümünden Bebek Hemşiresi olarak çalışmaya başladım.

Yenidoğan’da çalışmak ilk ve tek tercihimdi. Bebekler ile olmak işimin  en güzel ve belki de tek güzel yanıydı 🙂 Anneler ile doğuma girmek, doğum sonrası ilk günleri birlikte yaşamak, onlara birşeyler öğretmek çok güzeldi. Yoğun Bakım kısmında farklı yenidoğan hastalıkları, bakım ve tedavilerini öğrendikçe gelişiyor ve mutlu oluyordum.

Fakat sonra annelerdeki eksiklikleri ve doğum sonrası yaşadıkları kaygı ve psilolojik sıkıntıları gördüm. Hastaneden çıkarken evlerine bizlerden birini götürmek istemeleri kendilerine ve çevrelerine olan güvensizlikten kaynaklanıyordu.

Hâl böyle olunca doğum öncesi ve sonrası anneye ve bebeğe daha çok yardımcı olma isteği doğdu bende. Hastanede gösterdiğim gerekli ilgi ve alakayı devam ettirmek istedim ve aklıma yeni bir fikir geldi.

Üniversite hayatım boyunca ekstradan başka bir okuldan aldığım Koçluk ve Liderlik eğitimlerinide birleştirerek Bebek ve Anne koçu olmaya karar verdim.

İstedim ki bildiklerimi sizinle paylaşayım, bu güzel yolculukta size arkadaşlık edeyim, hayatınızın belki de en güzel günlerini huzurla, kaygısız, stressiz geçirmenize yardımcı olayım…

Bu bağlamda doğumdan önce başlayan ve doğum sonrasında devam eden koçluk proğramlarına başladım.

Ev ortamında, bebeğiniz ile birlikte yaşayacağınız yaşam alanlarında, sizlerle birlikte olmak, onu beklerken ve büyütürken sizlere yol arkadaşlığı yapmaktan büyük zevk duyacağım.

Sizi bebeğinizin, beni de sizin yol arkadaşınız olmaya davet ediyorum.

Sevgiyle kalın…

Gözde Engin Çiray

Bebeğimin Yol Arkadaşı Kurucusu, Anne ve Bebek koçu, Yenidoğan Hemşiresi