Gerçekten İhtiyacım Var Mı?

Bana ne iş yaptığım sorulduğunda, bazen onlara verdiğim cevaptan sonra ”Nasıl yani, ne yapar ki Anne ve Bebek Koçu” sorusunu almama sebep oluyor. Bu yüzden bende, ilk önce daha uzun ve ayrıntılı bir giriş yapma ihtiyacı duyuyorum.

Aslında ben, bildiğiniz gibi bir yenidoğan hemşireyim.  Hemşirelik Fakültesi’nde 4 yıl okuyarak mezun olduktan sonra, özel bir kurumda, kendi tercihimle yenidoğan ve yenidoğan yoğun bakım bölümlerinde çalışmaya başladım. Bebeklere olan sevgim sayesinde annelerle olan iletişimim kuvvetlendi. Hastanede yeterince zaman ayıramadığımı düşündüğüm anne ve bebekleri, daha yakından tanımak ve bu sürece daha bütüncül yaklaşmak istedim. Çok severek takip ettiğim canım Ayşe Öner ile tanıştım ve ondan öğrendiğim bilgiler ve aldığım eğitimler sonucunda, annelere doğum öncesi ve sonrası danışmanlık yapmaya başladım. İnsanın kendi işi olması dışarıdan kulağa hoş gelsede, hep bir baş ağrısına sebep oluyormuş onu anladım. Başkasının işi olsa, işini iyi yaparsın ve işin biter ama kendi işin olunca işini iyi yapmak kadar, onu geliştirmek için okuman ve araştırman gerekir. Her gün yeni bir bilgi, yeni bir eğitim ve yeni insanlarla tanışarak pişiyorum.

Bu işi kurarken, kendi sevdiğim alan olması dışında insanların ihtiyaçlarını düşündüm. Benim ihtiyacım olan eğitim vermek, anne ve bebeklerle bir arada olmak, kendimi geliştirmekti. Bu beni mutlu ederdi. Peki bu eğitimleri alan insanların ihtiyacı neydi? Her meslek bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır. Bunu iyi analiz etmek çok kıymetlidir.

Peki siz anneler, gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? İhtiyacı öngörü ile tespit etmek, sorun ortaya çıktığında ”Destek alacağım kişiyi biliyorum ya da ben bunu yapmasını biliyorum” deme lüksü verir insana.

En çok eğitim verdiğim konuyu örnek alacak olursak; Emzirme danışmanına ihtiyacımız olup olmadığını biliyor muyuz?

Kadınlar hamilelikleri boyunca doğum anına odaklandıkları için doğum sonrası neler olacağına dair daha az arayış içinde olurlar. Halbuki doğum sonrası emzirme problemi yaşayan onlarca anne vardır. Bu problem en başından çözülmez ve bebeğe ilk günlerde doğru emzirme öğretilmezse, bu durum ileride sizi daha çok zorlayabilir. Her anne bebeğine anne sütü vermek ister ama bebeğin emmeyi bilmemesi, sütün az olması veya göğüs ucu problemleri, emzirme sürecinde sıkıntılar yaşatabilir. İşte bu yüzden, hastanede kaldığınız süre boyunca, yenidoğan hemşirelerinden emzirme hakkında fazlasıyla danışmalık almalısınız. Eve gittiğiniz zamansa hala aynı sıkıntıları yaşıyorsanız, bir Emzirme Danışmanı’na başvurmanız gerekebilir.

”Benim yaşadığım şehirde bir danışman yok? Nasıl hizmet alabilirim?” diyenleriniz varsa da onlar içinde Online Danışmanlık olduğunu söylemek isterim.

Online Danışman ne yapar?

Doğum öncesi ve sonrası aklınıza takılan, destek almak istediğiniz tüm soruların cevabını size telefon üzerinden verir. Kadınların bu süreçte akılları sorularla doludur. Teknolojinin bize olumsuz yanlarından biri de, herşeyi paylaşma ve okuma halidir. Çoğu zaman bu durum bizi yanlış yönlendirebilir. Her bebek kendi mizacıyla doğar. Anne ve baba  olmayı size çocuğunuz öğretecektir. Bunun bir örneği yoktur. Bu yüzden farklı insanların fikirleriyle kafanızı karıştırmak yerine, bu işin uzmanı olan tek bir ağızdan destek almayı tercih edin.

Yine gördüğüm ve ihtiyaç olduğunu düşündüğüm bir konu da bebek alışverişidir. Doğum sonrası çalıştığım anneler, genelde bebekleri için herşeyi aldıklarılarını düşünürler ama daha önce hiç bebek bakmadıları için yanlış ve fazla ürün alma eğiliminde olurlar. Çevresindeki insanlardan duyduklarını ya da mağaza görevlisinin önerisiyle aldıklaları birçok şey heba olurken, yeniden alışveriş yapmak zorunda kalırlar. Bu durumları engellemek için doğum öncesi bir gün, bir anne ile buluşup bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmak beni çok mutlu ediyor. Mutlu oluyorum çünkü bebek ürünleri gerçekten çok uçuk rakamlara satılıyor ve anneleri bu konuda doğru yönlendirmek, onlar için bir iyilik daha yapmak gibi geliyor bana.

Hangi doktoru ve hastaneyi, neye göre seçmeliyim? Nasıl beslenmeliyim? Hangi egzersizleri yapmalıyım? Emzirme hakkında ne bilmeliyim? İlk doktor muayenesinde beni neler bekliyor? İlk banyosunu nasıl yaptırmalıyım? Alt bakımı ve göbek bakımında dikkat etmem gereken şeyler neler? Gaz problemi için ne yapmalıyım? Bebeğimi nasıl tutmalı ve gazını nasıl çıkarmalıyım? Süt sağma makinası nasıl çalışır? Kaç ml süt bebeğimi doyuyor? …

Bunlar gibi yüzlerce soru ile karşılaşıyoruz. Bazen bu soruları doktorlarınıza sormanıza rağmen, ayrıntılı cevap alamadığınız için başvurduğunuz bir çok kitap ve sosyal mecra oluyordur.

Anne ve Bebek Koçu tüm bu soruları sorabileceğiniz, bunların hepsinin eğitimini almış ve defalarca deneyimlemiş, anne ve bebekleri çok seven, işini fazlasıyla içselleştirmiş ve ömrünü buna adamış bir yol arkadaşıdır.

Dilerseniz bir gün mutlaka yollarımız kesişecektir.

Birlikte çalışma fırsatı bulduğum anneler dışında, maddi ya da manevi nedenlerle destek alamayan anne ve anne adaylarına, sosyal medya üzerinden paylaşım ve yazılarımla, özel mesajlarla destek olmaya her zaman varım.

Siz yeter ki doğru bilgiye ulaşmak isteyin. Mutlaka size yardımcı olacak insanlarla karşılaşırsınız.

Write a comment