Evren Harekete Geçeni Alkışlar

Bazı günler kendime ödül gibi. Tıpkı bugün gibi. Bugün 2 yıldır bir türlü denk getiremediğim ama bu yıl her şeye rağmen katılabildiğim ”Dijital Topuklar” etkinliğindeydim. Bu güzel günün kahramanı iki güzel girişimci kadındı. Kendileri gibi, ilham veren konuşmacıları ve hayalleri olan kadınları bir araya getirdiler. Bugün ile ilgili buraya bu yazıyı bırakmadan uyumak istemedim çünkü beni böyle ilhamlandıran günleri unutmak ve unutturmak istemiyorum. Konuşmacıları dinlerken not aldığım ve üzerine ekleme yapmak istediğim kısımları sizinle paylaşmak istedim.

İlk konuşmacılardan Derya Divrikli Gül;

Bizler ne girişimcinin, ne de kadının sırtını sıvazlıyoruz

İnsan düşsüzlüğünden vurulur…” dedi.

Ne kadar doğru ve üzücü. Bizler insan ve kadın olarak hayal ortaklığı yapmayı bilmiyoruz ya da bunu istemiyoruz. ”Benim arkadaşım, yeğenim, çocuğum bunu başardı” diyerek destek olmak, başarısıyla gururlanmak yerine ”yapamazsın” demek kolayımıza geliyor. Belki de kendi hayalsizliğimiz bunu bize dedirten. Kendimize bile inanmazken, başkasına inanmak zor olmalı.

Yapılan araştırmalar ”Kendi işini yöneten kadınların %91’inin mutlu olduğunu” ortaya çıkarmış.

Bu mutluluk aslında yola ilk çıktığınız andan itibaren içinizde büyüttüğünüz bir mutluluk.

”Kendi işimi yapmaya karar verdim” dediğiniz an destek olanlardan çok ”Yapamazsın” diyenler olacaktır.  TEB’in kadın girişimciler için hazırladığı, kadının iş hayatındaki rolünü arttırmak, hayallerine kavuşmasını sağlamak adına yaptığı çalışmalarını anlattığı panel, etkinliğin güzel panellerinden biriydi.

#elalemneder adında reklam filmi ile aslında tam olarak kadınların yaşadığı zorluğu anlatmış. İzlemeniz için linkini buraya bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=-ghkUvJDcvs

O #elalemin inanın her zaman söyleyecek sözü var! Hastaneden ayrılıp ilk iş kurma hayalimi insanlarla paylaşırken duyduğum cümleler gerçekten üzücü olmuştu. Zaman geçtikçe, başarı ve mutluluk görüldükçe, o sözler azalmadı devam etti. Derken tüm sesler yok oldu. Aslında onlar vazgeçmedi konuşmaktan ben onları dinlemekten vazgeçtim. Onlar farkında olmadan, ben onları hayatımdan çıkarmıştım bile.

”Clarissa Estes ile 5 gün ” adındaki panelde iki güzel kadın o 5 günü anlattı ve Clarissa’nın tam da bu tarz insanları nasıl da hayatımızda tutmamamız gerektiğini söylediğini…

Clarissa ” Yalan söyle,bahane bul ama dram dinleme. Tutkundan alıkoyanlarla, yolundan saptıranlarla mücadele et.  Uyanık ol, avcılara karşı dur” demiş.

Öyle çoklar ki…

Kendi işimi kurma, hayalimi anlatırken duyduğum onlarca söz oldu.

”Başkalarının evine gidiyorsun, eşin nasıl bir şey demiyor? Seni kıskanmıyor galiba?”

”İnsanlar nelerden para kazanıyor?”

”Bütün gün evde oturuyorsun tabi, biz sabah 8 akşam 5 çalışıyoruz.”

”Yazık eşine tüm yük ona kaldı”

Daha neler neler duydum ama hiçbiri benim bu kadarını hayal ettiğimi hatta daha fazlasını hayal ettiğimi bilmiyordu.

KADIN içinde yüzlerce rolü taşıyan, herkese ve her şeye yetişebilen bir varlıktır. Hem cinslerimiz bile destek vermezken, karşı cinsten destek görmek ancak bilinçlenmiş toplumlar için geçerlidir. İşte bu bilinçlenme adına Unilever (CİF) ve Arzum Onan #hepimizinelinde sloganı ve Arzum Onan’ın muhteşem heykeli ile insanları çok güzel bir iş birliğine davet ediyor.  Ev eşinizle birlikte ortak kullandığınız bir alandır ve buranın tüm sorumlukları ortak olarak karşılanmalıdır. Kadının evdeki yükü ne kadar azalırsa, o kadar dışa dönük, o kadar girişimci ve o kadar başarılı olacaktır. Bu güzel projeyi gönülden destekliyor ve sizinde destek olmanız için proje videosunu buraya ekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=cX9zd4RKL_Y

Regli ağrısı çekmek normal değildir. Altından yatan mutlaka bir sebep vardır” diyerek cinselliğe ve kadına bakış açımıza yön veren Gizem Olay,

Erkek gibi olmaya çalışmayın” diyen Bekir Ağırdır,

Evren harekete geçeni alkışlar” diyen ve hikayenizi anlatın, paylaşın diyen Şule Yücebıyık…

Bize de fırsat verin, bizde kadın için her şeyi yaparız” diyen Bülent Şakrak

İçten sunuculuğu ve zihni sinir fikirleriyle güne aşırı renk katan Aslı Kızmaz…

Ve biricik Ayta Sözeri

Hayat hikayesi ve sesi ile kalbimize dokunan kadın. Saatler sonra hala salonda kalmamıza sebep güzel insan…

Ne söylesem az kalır bu güzel gün için. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Son olarak hayalinize güvenin demek istiyorum. Düzeni bozanlar, her zaman kazanacaktır.

 

 

 

 

Write a comment