Dünyayı Güzel Çocuklar Kurtaracak

Hoşgeldin 2017, herşeye rağmen…

Her gün yeni umutlarla uyanıyoruz. Yeni hayallerin peşinden koşuyoruz. Her yeni yıldan, yeni beklentilerimiz oluyor. Geçirdiğimiz yılın iyikileri ve pişmanlıkları aklımıza geliyor. 2016 benim için hayallerimin gerçek olduğu bir yıldı. İlk kez yaptığım, yapmayı çok istediğim, görmeyi çok istediğim, almayı çok istediğim.. Kısacası çok istediğim herşeyin gerçek olduğu bir yıldı. Kendi iç dünyamda mutluluk yaşarken ülkemdeki olumsuzluklar herkes de olduğu gibi bendede enerji düşüklüğüne sebep oldu. Hiç tanımadığım insanların kalp acıları benimde acım oldu. İnsanları uğurladık göz yaşları ile bu dünyadan… Kalanlar için herşeyin daha zor olduğu bu dünyadan…

Aklımın almadığı bu süreç ve yaşananlar bende hep aynı şeye sarılma aşkı uyandırdı. Okumak! Hep daha çok okumak!

Çünkü ben inanmıyorum okuyan, yazan, kendini iyi yetiştiren bir insanın yanlış şeyler yapacağına! Okur-yazar sayısı çok olan bir ülkede ve dünyada savaş olmaz diye düşünüyorum! İşte tamda bu yüzden, siz güzel annelere çok iş düşüyor.

Bir insan dünyaya getirmek ancak bir kadına verilen bir vasıftır! Ve bir insanı dünyaya getirmek ve büyütmek sadece fiziksek ihtiyaçlarını karşılamakla olmaz! Çocuklarınıza okumayı öğretin. Önce siz okuyun herşeyi. Bir Üniversite mezunu anne olmak tabikide çok anlamlı olur. Ama iş Üniversite mezunu olmak ve olmamakla kalmıyor. İş okumakta, kendini geliştirmekte yatıyor. Mesala çocuğunuz daha ufacıkken görsün sizi okurken. Okumanın önemli birşey olduğunu anlasın. Tv izleyen bir anne ile kitap okuyan bir anneyi görmek arasında çok fark var! Anlamaya başladıktan sonra hikayeler okumaya başlayın ona. Okuyarak uyutun onu. Okuma yazma öğrenince evinizde okuma saatleri yapın. Kapatın televizyonu, bırakın telefonları,anne-baba-çoçuk okumaya başlayın. Bunu bir ritüel haline getirin. Kitap okumak çocuk için okulda verilen bir ödev olmasın. Kitap okumak bir hobi olsun,yaşam şekli olsun

Çok insandan duyuyorum, kitap okumak istemeyen çocuklarından şikayet ettiklerini. Bir dönüp kendinize bakın derim. Okuyan bir ailenin çocuğu mutlaka okur. Okursa doğruyu yanlışı bilir. Bilirse bunun ayrımını yapar. Ve yanlış yollara girmez. Yanlış öğretileri duymaz. Okuyan nesil ne kadar çok olursa o kadar bilim konuşulur, felsefe konuşulur, kültür, sanat, spor konuşulur. Bunları konuşan insanların hayatı, çevresi, ülkesi bunlardan ibaret olur. Barış olur, sevgi olur o ülkede! Savaş olmaz, ölüm olmaz, korku olmaz. Ne gelirse insanın başına bilmediğinden gelir. Bu yüzden bir konuda değil, her konuda kendinizi ve çocuklarınızı geliştirin. Çünkü anne olmak bunu gerektirir!

”ANNE” kelimesinin hakkını verin. İçinin doluluğu, özelliği, anlamı tartışılmaz. Güzel çocuklar doğurun ve güzel çocuklar yetiştirin sevgili anneler.

Dünyayı güzel çocuklar kurtaracak…

Write a comment