Çalışan Anneler

Bugün sizlere sıkça karşıma çıkan, birçok kadının yakındığı ve birçok kadınında gururla söylediği iş yerlerindeki hamileye bakış açısından bahsetmek istiyorum. Biliyorum ki hepiniz şu anda derin bir ah çektiniz.

Çalışan bir kadın olarak hamile kalmak, birçok sorunu aklınıza getiriyor. Bir çok kadın sırf yöneticisi ve çalıştığı kurumun kuralları dolayısı ile bebek sahibi olma kararını erteliyor. Çünkü hamile kalan kadının artık gereken performansı veremeyeceğini, sık izin kullanacağını, doğum için çalışma hayatına ara vereceğini, doğum sonrası emzirme izinleri ve süt sağma gibi problemler yaşacağını düşünüyor şirketler. Bazı konularda haklı olabilirler fakat haklı oldukları konular bence kendi şirket politikaları nedeniyledir. Eğer şirketlerin fikirleri değişirse ortada hiçbir problem kalmayacaktır.

İlk olarak bir kadın hamile kaldı diye performansı düşmez! Evet belki eskisi gibi atik olmaz, daha yavaş hareket eder, home ofis yapacağı işler artabilir, ama aklı hep aynı kalır. Bir kadın hamile kaldı diye okuduğu okul, iş deneyimi,zekası yok olmaz! Kadınların aklına ihtiyacı var her şirketin. Ve bu akıla ihtiyacı olan her yer kadınların hamilelik sırasında çalışma hayatına destek olmalıdır.

Doktor kontrolleri nedeniyle hafta içi işini aksatan kadın sayısı azdır! Çünkü bir çok kadın, eşi ile birlikte doktora gitmek istediği için hafta sonu randevu alıyor. Acil durumlar dışında doktor için hafta içi izin alan olmayacaktır. Hamileliğinin 36-37. haftasına gelen bir kadında bırakın artık evinden yürütsün işlerini. Çünkü artık ayaklarını uzatıp dinlenmeye ihtiyacı olacaktır.

Doğum sonrası bir süre yıllık izinde diye düşünün kadınları. Onlara dokunmayın. Bırakın bebekleri ile güzel anlar yaşasınlar. Ve izin sonrası işe dönen annelere bir oda ayırmak bu kadar zor olmasın! Bebeğini gün boyu emziremeyecek anne, mutlaka süt sağmalıdır. Öğle aralarında bebeğine gitmelidir ve işinden her gün devletinde verdiği hak ile erken çıkmalıdır.

Tüm bunlar aslında erkek şirket sahipleri, yöneticileri ve CEO’larının eşinin başına gelebilir. Bence bu gözle bakmalı tüm insanlar.

Ve asıl şunu unutmamalı herkes! Eğer o kadın bebeği için gereken özeni göstermez, sağlıklı, akıllı bir çocuk yetiştirmezse gelecekte o yöneticiler, o şirket sahipleride olmayacaktır. Kadın yada erkek her insan yine bir KADIN sayesinde dünyaya gelmektedir! Ve bu kadın ne kadar mutlu bir hamilelik ve annelik süreci geçirirse o kadar sağlıklı insanlar yetiştirir.

Kadınlarımıza, Annelerimize sahip çıkalım, destek olalım, yollarını açalım…

Bu konu ile ilgili harika bir video paylaşıyorum şimdi sizlerle 🙂

 

 

Write a comment