Bulanmasa Şu Mide !!

Hamile olmadığınızı ve midenizin bir rahatsızlık nedeni ile bir kaç gün üst üste bulandığını ve kustuğunuzu düşün! Ne kadar korkunç olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Ama şimdi birde hamile olduğunuzu ve herşeyden, her an midenizin bulandığını, nefes almaya bile zamanınızın kalmadığını düşünün. İşte bu gerçekten korkunç bir durum!

Hamileliğin en zor, en çekilmesi güç yanlarından biri malesef mide bulantıları ve tuvalette geçen zamanlar. Genellikle ilk Trimester’da görülür, ve 13-14. haftalarda yavaş yavaş biter. Bazı hamilelerde doğuma yakın yani son Trimester’da tekrar görülebilir. Hatta doğum sırasında şiddetli mide bulantıları yaşayanlarda var. Her insanın fiziksel ve ruhsal yapısı farklıdır. Bu yüzden kesin mideniz bulanır diye kendinizi şartlamayın. Bazı hamileler mide bulantısından hiç yakınmazlar bile. Ama olursa, başımıza gelirse neler yapabiliriz biraz konuşalım.

Mide bulantıları gün içinde sabah ilk kalktığınızda ve akşam yatmadan önce sizi yoklayacaktır. Bunun nedeni tamamen açlıktır. Sabah yataktan daha çıkmadan baş ucunuzda mutlaka bulundurduğunuz tuzlu krakerlerden ağzınıza biraz atıp o şekilde yataktan kalkın. Akşam yatmadan öncede eğer açsanız ayran,muz, bir parça peynir, ekmek, yada galete yiyerek yatmakta fayda var. Yatarkende başınızı biraz yüksek yapmak, mide içeriğinin ağzınıza gelmesini engeller.

Gün içinde hamilelerin en çok yakındığı anlar ise herhangi bir kokuya maruz kaldıkları anlar oluyor. Eğer yemek kokusu sizi rahatsız ediyorsa bu dönemde evde yemek pişirmeyin, ya dışarıda sağlıklı gıdalar tüketin yada sizin yerinize anneniz, eşiniz yada arkadaşınız yemeklerinizi yapsın.Herhangi bir koku sizi rahatsız ettiği an o alandan uzaklaşın ve temiz havaya çıkın. Buda oldukça rahatlatır sizi.

3 ara öğün ve 3 ana öğün şeklinde beslenirseniz vücudunuz uzun süreli açlığa maruz kalmaz.Buda gene mide bulantısını engeller. Uzun süreli açlık sonrası bir anda mideyi fazla doldurmakta midenin bulanmasına neden olur.

Tatlı yiyecekler size ve bebeğinize zararlı olduğu gibi şeker oranı yüksek olması nedeniylede mide bulantısını arttırır. Hamileliğiniz boyunca meyvelerin doğal şekeri dışında şekerli hiçbir gıdayı tüketmemekte her açıdan fayda var!

Sulu, yağlı, baharatlı, acı, ekşi yiyecekler daha çok mide bulantısına sebep olabilir. Yemek sırasında herhangi bir içecek içmekte mide bulantısını tetikler. Su dahil yemek sırasında sıvı almayın ve yemekten sonra hemen yatmayın. Midenizin sindirmesine zaman verin.

Kusmanız ne kadar fazla olursa o kadar çok su içmeniz gerekecektir. Çünkü kusma ile birlikte yararlı vitamin ve minerallerde vücuttan atılır. Bu durumda siz ve bebeğiniz susuz kalır ve sağlığınız tehlikeye girer.

Bu dönemde sağlık açısında fazla tüketiminde fayda olmayan ekmek, pirinç,makarna,un gibi yiyecekler mide bulantısını bastırdığı için tercih edilebilir.

Gaz yapan besinlerden uzak durun. Her insana farklı besin gaz yapabilir. Fakat özellikte süt, lahana, baklagiller ve aç karnına meyve yemek gaza sebep olur.

Sizi sıkan, midenize baskı yapan kıyafetlerden kaçının.

Her gün düzenli yürüyüş hem temiz havada midenizin bulantısının geçmesine sebep olur, hemde hareket etmek sindirimi kolaylaştırır.

Aslında normal hayatta sizin midenizi rahatsız eden ve bulandıran ne varsa hamilelikte bunlar biraz daha artar. Kendi bedeninizi ve yapmanız gerekenleri iyi bilirseniz mide bulantısını en asgariye indirmiş olursunuz.

Unutmayın ki tüm bunlar geçecek ve siz huzurla bebeğinizi kucağınıza alacaksınız…

Keyifle yemek yediğiniz, midenizin hiçbir şekilde bulanmadığı günler yakında…

Huzurlu bir hamilelik geçirmeniz dileğimle…