Birlikte Okuyalım

Herkese merhaba 🙂

Bugün sizlere kahvemi içerken zevkle okuduğum ve size yardımcı olacağına inandığım kitapları paylaşmak istiyorum. Instagram hesabımda okuduğum an her türlü kitabı sizinle paylaşmaya çalışıyorum. Ama takip etmeyen, gözden kaçıran ve hepsini bir arada görmek isteyenler adına buradada yazmak istedim.

Ben kitap okumayı çok severim. Aslında okumayı severim. Gazete, dergi, blog, kitap ne bulsam okurum. İşim gereği desem yalan olur, çünkü işim olmasada aşırı ilgi duyduğum için hamilelik ve bebeklerle ilgilide bolca kitap ve dergi okuyorum. Bir tane roman okuyorsam, sonrada bir tane hamilelik ve bebeklerle ilgili kitap okuyorum.

Şimdi ilk önce tabikide benim yolumu aydınlatan, çok sevdiğim, feyz aldığım canım Ayşe Öner‘in kitabından bahsetmek istiyorum. Hamilelik,Doğum ve Bebek Bakımı Kitabı ismi ile çıkardığı ve bu sene yeni baskısı ile raflarda yerini alan kitap her hamilenin baş ucu kitabı olmalı diyorum. İsminden de belli olduğu gibi hamile kaldığınız an başlayan ve hamilelik- doğum ve bebek bakımı ile devam eden süreçte ne gibi sorunlar ile karşılaşırsınız, nasıl çözüm bulmalısınız, bebek banyosundan gaz masajına, hamile yogasından,sağlıklı beslenmeye herşeyi içinde bulacağınız muazzam bir kitap! Alın, okuyun ve paylaşın derim.

IMG_0999

İkinci olarak Doğal Doğum’un yaratıcısı, Dünyca ünlü Amerikalı Ebe Ina May Gaskin‘in Doğuma Hazırlık Rehberi geliyor. Doğal doğumdan ziyade doğumun güzelliği, doğallığı, korkulmaması gereken bir olay olduğunu anlatması çok güzel. Bunu kurduğu The Farm adında bir köyde yaşayarak, doğumunu doğal ortamda yapmak isteyen kadınlar ve eşleri ile gerçekleştirmesi anlatılıyor kitapta. Kitapta doğum şekilleri, yaşanacak sorunlar ve bunları yaşanmış hikayeler ile harmanlaması çok güzel. Normal doğum yapmak zorunda değilsiz, tabiki bu sizin tercihiniz ama her ne olursa olsun bu kitabı okuyup, ‘vay be bende yapabilirim belki’ hissini yaşamanız gerekir diye düşünüyorum.

IMG_0997

Üçüncü olarak beslenme adına ilk aldığım ve okuduğum kitaplardan biri olan Harvard Tıp Okulu‘nun kılavuzluğundaki Hamilelikte Sağlıklı Beslenme kitabı geliyor. Dr Allan Walker ve Counrtney Humhpries‘in yazdığı kitap hamilelikte beslenme adına çok güzel bilgiler veriyor. Yurt dışında yaşayan insanlar için daha elverişli görünsede Türklerinde içinden çıkaracağı çok fazla doğru ve güzel bilgi mevcut.

IMG_0996

Dördüncü olarak Lında Geddes’ın Gebe-loji adındaki kitabı geliyor. Bir kadının hamilelik sürecinden sonra araştırma yapması ve hamilelik ile ilgili bulduğu bilimsel araştırma sonuçlarını çok güzel bir dille anlatması söz konusu bu kitapta. Araştırma sonuçları ilgi çekici gerçekten. Hepsinin bilimsel ve kanıta dayalı olması insana güven veriyor. Geleneksel yaklaşımların bile bilimsel sonuçlarına ulaşmış. Taktire şayan bir kitap gerçekten.

IMG_0998

Okuduğum ve gördükçe okumaya devam ettiğim bir sürü kitap ver tabi. Türkiye’de kendi annelik deneyimleri ile bilinen ve kitap yazan kadınlarında kitaplarını okuyorum tabikide. Hepsi güzel ve kıymetli. Çünkü yazma cesareti bulmuşlar ve kendilerince deneyimleyip doğru buldukları bilgileri sizlerle paylaşıyorlar. Bunları tabikide okuyun derim. Ama hep söylediğim gibi her kadının doğum ve bebek bakımı hikayesi ayrıdır. Her okuduğunuzu içselleştirip, kendinize uyarlamayın derim. Her duyduğunuzu yapmamanız gerektiği gibi 🙂

Hamilelik döneminde bolca okumaya zaman olacak diye düşünüyorum. Bebeğinizin zihinsel gelişimi içinde okumak çok kıymetli.

Herkese güzel okuma saatleri diliyorum…