Anne Olmaya Hazır Mıyım?

Anne olmak bir kadının üzerine alacağı en büyük sorumluluklardan biri. Hamile kalmaya karar verdiğiniz an bu sorumluluk duygusu gelip oturur üzerinize ve o an itibariyle size baskı yapmaya başlar. Ne yiyip içeceğinizden, nasıl hareket edeceğinize kadar hamilelikte sizi ele geçirir. Doğum sonrası ise tamamen farklı bir psikoloji sizi bekliyor olacaktır. Bebeğinize yetebilme duygusu sizi kasıp kavuracaktır. İlk günler yetemediğinizi çok düşünür olacaksınız. İyi bir anne olamadım duygusu o anlarda başlayacak.

Peki ne yapmak gerekir?

Öncelikle Anne Olmaya HAZIR Mısınız? Bunu sorgulamak gerekir.

İstenilen bir bebek ve planlanan bir hamilelik olması bu işin %50 sini halletmeniz için yeterli! Geri kalan %50 ise anne olmaya ne kadar açık olduğunuz, hamilelik ve bebek bakımı ile ilgili kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, doğuma karşı bakışınız, eşinize olan güveniniz ile alakalıdır.

Dışarıdan toz pembe yada toz mavi gibi görünün bebek sahibi olma fikri içeriden annenin ne kadar sağlam bir psikolojisi olması ile bağdaşıyor.

Evet şu kesin ki hamileliğin gerektirdiği, doğumda olması gereken, bebek büyürken karşınıza çıkacak onlarca sorun var. Fakat işin fizyolojik yapısı kadar psikolojik yapısıda çok önemli.

Örneğin istenmeyen, plansız bir hamilelik ise bebeğinize karşı bir bağ oluşturmakta güçlük çekersiniz. Onun için yapmanız gerekenler bir mecburiyet gibi gelir size ve zevk alamazsınız. Tüm bunları daha bebeğiniz o an hisseder.

Doğum olayına karşı hiç bir fikrinizin olmaması, bir anda düşünmek ve araştırmak zorunda kalmanız, acıdan korkmanız, bilgi eksikliği size iyice baskı yapacaktır.

Doğum sonrası emzirme ve meme problemleri, gaz sıkıntıları, uyku düzensizlikleri sizi iyice yıpratır.

İşte sadece bu bir kaç başlık için bile anne olmaya hazır olmalısınız!

Bazende herşey çok yolunda ve planlı giderken, örneğin doğum hiç hayal ettiğiniz gibi gitmez. Yada doğum sonrası bebek ile ilgili geçici ama yolunda gitmeyen bir kaç problem ile karşılaşırsınız. Bunlarda annenin psikolojisinin çok sağlam olması gerekir.

Yeni bir insan dünyaya getiriyorsunuz. Elbette ki aksilikler olacak, bilmediğiniz baş edemediğiniz problemler karşınıza çıkacak. Tüm bunları bazen tek başınıza idare edemeyebilirsiniz. Eşiniz, anneniz, yakın dostunuz, yada doğum ve bakım konusunda mutlaka profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Sadece yanınızda olmasını isteğiniz insanları iyi seçin! Bazen sırf bu insanların tavrı bile sizi üzmeye yetebiliyor.

Anne olmaya hazırsanız bunların hiç biri problem olmayacaktır sizin için.  Sadece hamileliğinizin ve bebeğinizin keyfini süreceksiniz. Ufak aksilikler çoktan kabulunüz olacak keyifle o dönemin geçmesini bekleyeceksiniz.

Dilerim her kadın kendi isteğiyle hamile kalır, bu istekle sevgi dolu çocuklar büyütür.

Dünyanın bu sevgi dolu çocuklara ihtiyacı var…