ANNE OLMAK

”Anne olunca anlarsın” sözünü belki yüzlerce kez duymuşuzdur. Anne olmadan anlaşılmayan gerçekten çok kıymetli duygular var. Ben henüz anne olmadım, eğer anne olmak için bir bebek dünyaya getirmek gerekiyorsa…

Onlarca bebek elime doğdu, doğum anlarına defalarca şahit oldum, sayısını bilmediğim kadar bebeğe baktım, doğum sonrası en zor günlerde birçok anneye destek oldum. Kokladım onlarcasını, sarıp sarmaladım kendi bebeğim gibi.

Her bulunduğum doğumda kendimi istemsiz sıkıp ıkındığımı defalarca farkettim. Ve her defasında sırf şu doğum anı için bile annelerin emeği ödenmez dedim. Her doğumda annem gelir aklıma. Beni  4500 gr kardeşimi 4950 gram normal doğumla dünyaya getirmiş. Ne çok canı acımıştı, ne çok ağlamıştı ve ne çok güçlüydü. Her doğumda anneme ve tüm annelere bir kez daha hayran kalırım. Gururlanırım canım annemle. ”Benim annem bizi kaç kilo doğurmuş biliyor musunuz?” diye anlatırım.

Sonra uyumayıp gecelerce ağlayan bebeklere ve annelerine şahit oldum. Uykusuzluktan tükense bile genede bebeğini sevgi ile sarıp sarmalayıp emziren anneler. Kucağından indirdiği an ağlayan bebekler ve tüm vücudu ağrısa bile bebeği sırf ağlamasın diye onu bırakmayan anneler. Bende ağlayan, hasta ve zor bir bebekmişim. Anneciğimin hala beli neden ağrır diye düşünürüz birde.

Benim annem güçlü bir kadındır! Tüm anneler gibi! Çünkü ANNE olmak bunu gerektirir. Yorulmayan, tükenmeyen, bitmeyen derya deniz bir güçtür ANNE olmak! İçe akan göz yaşlarıdır, içten içe çocuğu ile gururlanıp dolup dolup taşmaktır.

Ve önemlidir arkanızda GÜÇLÜ bir annenin olması! Her başın sıkıştığında aramak için değil, başın sıkıştığında yapacağını biliyorsan bu bile annenden öğrendiğin güçlü olma figüründendir.

Hala annenizi aramak için yüzlerce sebep varsa ve hala yaşayan bir anneniz varsa ne duruyorsunuz! ARAYIN!

Bu defa sadece  SENİ ÇOK SEVİYORUM demek için…

Gücüm, kuvvetim,coşkun denizim, hırçın dalgalarım, derya deniz aklım, sıcacık kalbim, gözümde her an oluşabilen bir damla yaşım, ince sızım canım Annem! Seni çok seviyorum. Anneler günün kutlu ve mutlu olsun.

Hayatıma giren, girecek olan ve hiç tanımadığım tüm annelerin mis kokulu ellerinden öper, Anneler Gününü kutlarım.