Anne Olduktan Sonra

”Anne oldum kendimi unuttum” diyenlerden misiniz?

En son ne zaman aynada kendinize bakıp, vücudunuzda ki olumlu ya da olumsuz gelişmeleri farkettiniz? Ne zaman arkadaşlarınızla vakit geçirdiniz? Ne zaman sinemaya gittiniz? Eşinizle baş başa en son ne zaman yemeğe çıktınız?

Peki anne olmak bunu mu gerektirir?

Hamilelik ve ardından bebeğinizin doğumuyla birlikte hayatınız yep yeni bir yola sapıyor. Bu yolculuk belki de daha önce hiç deneyimlemediğiniz, çevrenizde sıkça görmüş olsanızda uzaktan bakınca size hiç zor gelmeyen bir durum gibi görünebilir. Mutlulukları, size yaşattığı hisler paha biçilemez ancak her güzellikte olduğu gibi çocuk büyütmekte de oldukça zor dönemler vardır.

Hamilelikle birlikte değişen hormonların etkisiyle kadınlarda fiziksel ve psikolojik değişikler gözlenir. Kadın vücudu tüm bunlarla baş edebilecek şekilde programlanmış olsada, bazı anlar tek başına baş edilir olmuyor. Burada en büyük destekçi eşler, anneanneler ve yakın dostlar olacaktır. Aynı şekilde doğum sonrası da bebek bakımı, emzirme, süt üretme gibi durumlar fiziksel ve psikolojik olarak kadını fazlasıyla yoran ve çoğu zaman hayattan uzaklaştıran sebepler olabilir. Kendine ve bebekten önceki yaşantısına zaman ayıramayan kadın mutsuz olur ve bir süre sonra psikolojik sıkıntılar yaşayabilir.

Elbette ki bebeğin hamilelikte ve doğumda en büyük ihtiyaçlarını annesini karşılar. Ona bakmanız, uyutmanız, emzirmeniz, her ânına şahitlik etmek istemeniz çok doğal fakat sizinde bir yandan kendinizdeki değişiklileri farkediyor olmanız gerekir. Yani tüm güzel ve zor anlarda tabi ki onun yanında olun ancak bebeğinizden önceki hayatınızda sizi mutlu eden şeyleri yapmayı da unutmamanız gerekir. İlk günler her şey çok keyifli görünsede, bir süre sonra hayatınız bebeğin düzenine göre şekillenmeye başlar ve kendinize ayıracağınız zaman kalmaz. Ufak düzeltmeler ve farkındalıklarla hem bebeğinizin hem de kendi hayatınızın baş rolünde olabilirsiniz. Unutmayın ki siz ne kadar mutlu olursanız, bebeğinizde o kadar mutlu olacaktır.

Nedir bu düzelmeler ?

Her hafta 1-2 gün kendinize vakit ayırın. Yapmaktan zevk aldığınız şeylere yönelin. Arkadaşlarınızla görüşün, güzel bir yemek yiyin, sinemaya gidin, fiziksel bakımınızı ihmal etmemek adına kuaför, cilt bakımı ve doktor kontrollerinize gidin. Eşinizle, arkadaşlarınızla sohbet edin. Anlattıkça ve farklı konular dinledikçe havanız değişir.

Gün içinde kendinize nefes alacak zamanlar ayırın. Bebeğiniz uyuduğunda ya da onunla babası, anneannesi ilgilendiğinde siz de duş alın, kahve için, evin en sevdiğiniz yerine geçip bir fil izleyin. İnanın bu ufacık nefes molaları size çok iyi gelecek.

Dışarı çıkmak için bebeğin uyumasını, yemek yemek için önce onun beslenmesini beklemeyin. Bebeğinizi koyun arabasına birlikte yürüyüşe çıkın ya da bağlayın kendinize alışverişe gidin. Bu iki yöntemde de bebeğiniz mışıl mışıl uyurken sizde günün keyfini çıkarabilirsiniz. Bazen o uyuyunca sizde uyuyun, bazen o uyurken yorgun değilseniz o anı değerlendirin.Onun rutinleri bağlı kalırsanız, bu zamanları hep kaçırmış olursunuz.

Kendinizi ödüllendirin. Nasıl ki ”Bebeğim 1 aylık, bebeğimin 40 ı çıktı, bugün ilk kez güldü” diyip o anı ölümsüzleştiriyorsanız, kendiniz içinde o an hissettiklerinizi yazın, kendi fotoğrafınızı çekin, örneğin ”Aferin bana ya ne güzel baktım bebeğime 40’ı çıktı” deyip kendinize hediye alın.

Eşinizle vakit geçirmeyi unutmayın. Sizi sevmesine izin verin, onunla konuşmayı özlediyseniz evin yakınlarında bile olsa bir yürüyüşe çıkın, yemeğe gidin. Evden çıkamıyorsanız sarılıp bir kaç dakika öylece durun. Görün bak nasıl iyi gelecek.

En önemlisi de bebeğin tüm sorumluluğu size aitmiş gibi davranıp, kendi üzerinize bunca yükü almayın. Onu sevmek, kucağında tutmak isteyenler olursa verin, o sırada siz de dinlenin. Babası yapamaz diye düşünüp, bebeği elinden alıp her şeyi siz yapmaya çalışmayın. Babalar çok güzel alt değişir, gaz çıkarır, göğsünde uyutur, banyo yaptırır ve çok sever. Yeter ki siz ona fırsat verin.

Unutmayın! Mutlu anne, mutlu çocuk demektir. Önce annenin fiziksel ve ruhsal sağlığı sonra bebeğin sağlığı önemlidir. Siz sağlıklı olmazsanız ne bebeğinizi emzirebilir, ne ona bakabilirsiniz. Bebeğiniz sizin güzel dokunuşlarınızla en doğru şekilde kendi yolunu bulacak, sağlıkla büyüyecek ve siz de kendi hayatınıza devam edeceksiniz.

Write a comment