Anne Çemberi

Anne Çemberi

    En eski zamanlardan beri kadınların doğum anında ve sonrasında en büyük destekçisi kadınlar olmuştur. Kadının çünkü doğum sırasında ve sonrasında desteğe ihtiyacı vardır. Bunu öğrenmeye ve ya öğretmeye gerek olmamış eski zamanlarda. İç güdüsel olarak doğum başladığı gibi kadınlar toplanırmış. Sırtını sıvazlayan, rahat yatak yapan, terini silen hep olurmuş. Modern çağda doulanın yaptığını eskiden kadınlar, dostlar yaparmış. Kadın kadından çekinmez, en özeli paylaşır, destek alır ve destek verirmiş. Doğumdan sonra yemeğini yapan, temizliğine yardım eden, bebeğin bakımına destek olanı varmış. Kalabalık aile kültürü burada kendini gösteriyor. Çocuklar anneanne, dede, dayı kucağında dolaşırken anneye nefes almak için zaman kalırmış. Tabi bir de ekmek parası, zor zamanlar, tarlaya gitmek, hayvana gitmek, para kazanmak gerekirmiş. Oturup kendini, bebeğini düşünmeye, evde sıkılmaya fırsat kalmadan çalışmaya başlarlarmış. Böyle olunca ne bunalım olurmuş, ne lohusa depresyonu. Bakımı birbirlerine sorar, en bilgilinin sözü dinlenir, kuşaklar boyu deneme yanılma çocuklar büyütülmüş.

Şimdiye gelirsek doğum sırası için bir doula, doğum sonrası için bebek hemşiresi, ardından bakıcılar derken bilginin fazla ama deneyimin az paylaşıldığı bir döneme gelmişiz. Sosyal medyanın etkisi ile herkes her şeyi tozpembe sanıyor, doğumdan sonra hayal kırıklığına uğruyor. ”Ben böyle olacağını düşünmemiştim” cümleleri sanırım çalıştığım her annenin ağzından duyduğum bir cümle.

”Arkadaşlarım bana hiç bu kısımlarını anlatmamıştı! Bebeğimle sokağa çıkmaya korkuyorum! İşimi özledim! Eski hayatım güzeldi! Bebekli hiç arkadaşım yok!” gibi cümleler annelerin ağzından dökülürken onları bu çıkmaz gibi görünen durumla yalnız bırakmak istemedim.

Biraz araştırma ve yurt dışında online çalıştığım danışanlarım sayesinde öğrendim ki Türkiye dışında bir çok ülke de ”Anne Çembeleri” kuruluyor. Anneler doğum sonrası ücretsiz olarak bu toplanma mekanlarına gidiyor. Oradaki kendi gibi doğum yapmış annelerle tanışıyor. Sorunlarını, korkularını anlatıyor. Bilmediklerini başlarındaki moderatöre soruyor. İçi rahatlamış, ”Yalnız değilmişim” cümlesini kurarak evine dönüyor.

”Neden bizde bunu yapmayalım” diye düşündüm ve ”Ne olur yap, biz geliriz” diyeni çok oldu. Bende heyecanla başladım yapmaya.

İçeriği biraz paylaşmam gerekirse; farklı mekanlarda ve farklı gruplarla anneler çembere ilk geldiğinde kendini tanıtacak ve sorularını, duygularını bizlerle paylaşacak. Bu sorular ve duygular doğrultusunda her ayın ya da haftanın bir konusu belirlenecek ve bunun üzerinden konuşma devam edecek. Anneler kendi deneyimlerini paylaşacak, sorulara cevap bulunacak ve benim tarafımdan doğru yönlendirmeler ile çözüme ulaşılacak. Süprizi, oyunu, hediyesi, ödevi bol olan bu etkinlikler inanın size çok iyi gelecek.

Bebeğinizle gelebileceğiniz çemberler olacağı gibi, bebeğinizi bırakıp geleceğiniz çemberlerde olacak. Bazınıza bebeksiz birkaç saat şifa gibi gelirken, bazınızada bebekli ama sosyal saatler iyi gelecek.

Bazı projelerin anlatılması gerçekten zordur. Ancak yaşadığınız zaman kıymetini anlar ve içinde olduğunuz için şükredersiniz. Ben de bu yüzden diyorum ki gelin ve bir kez deneyin! Birbirinize yaptığınız bu şifalı dokunuş, yeni annelerin enerjisi ve bir arada oluşu tarifsiz anlar yaşatacak hepimize.

Konu ile alakalı birkaç dizi önerim olacak. Netflix’de ”The Let Down” ve ”Workin’ Moms” İkiside anne gruplarından bahseden diziler. Biraz daha projenin kafanızda oturmasına yardımcı olacaktır. http://www.netflix.com

 

Sıraki ilk ”Anne Çemberi” 15 HAZİRAN CUMARTESİ Kollektif House’da 

İkinci ”Anne Çemberi” 24 HAZİRAN PAZARTESİ BEE eat.play.love ‘da 

Kayıt ve bilgi  için 05059920692 numaraya mesaj atabilir ya da @bebegiminyolarkadasi instagram sayfasına mesaj atabilirsiniz. 

Hepinizle kucaklaşmak için heyecanlanıyorum…

Write a comment