Anne olmak,hamile olmaya karar verdiğiniz ve hamile olduğunuz an başlayan, ömür boyu süren bir yolculuktur.

Bu yolculukta kadınların ruhen ve bedenen sağlıklı olması, sağlıklı bireyler yetiştirmeleri için en önemli şarttır.

Kadının daha önce deneyimlemediği bu yolculukta yoluna arkadaşlık edecek, kendini bilgi ve beceri ile donanımlı hale getirmesine yardımcı olacak yol arkadaşlarına ihtiyacı vardır.

Ben bu yolda size arkadaşlık etmeye talibim.

*Hamilelik, doğum ve bebek bakım eğitimi:  Yaşayacağınız herşeyi bilerek bir yolculuğa çıkmak, bu işin okulunu okumak, kendinize güvenmenize ve doğru bilgilerle bebeğinizi büyütmenize yardımcı olur.

*Bebek alışverişi: Bebek alışverişi, aileleri maddi ve manevi yoran bir süreçtir. Marka ve ürünlerin çeşitliliği ailerin kafalarının karışmasına ve yanlış ürünler almalarına sebep oluyor. Bu konuda destek almak, sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

*Emzirme danışmanlığı: Emzirme anne ve bebek arasındaki bağlanmanın ve güvenin en önemli koşuludur. Emzirmenin doğru ve kolaylıkla olması, doğum sonrası en önemli konudur. Karnı doyan bebek huzurla uyur, sağlıklı dışkılama yapar ve gaz problemi yaşamaz. Doğru emzirme, annenin fiziksek ve ruhsal sağlığı için de çok önemlidir.

*İlk banyo: Her ilk de olduğu gibi, ilk banyo da bebeğin suyu sevmesi adına çok önemlidir. İlk banyoda bebek korkmadan ve ağlamadan suyu severek bir banyo yaşarsa, diğer banyolarda bu şekilde olacaktır. Basit gibi görünen ama çok önemli olan eğitimlerden biridir.

*İlk doktor kontrolü: İlk doktor kontrolünde bebeğin sarılık değerleri, işitme testleri ve topuk kanları, kilo ve gelişim takibi yapılır. Doğru doktor seçimi, hastanede doğru yönlendirme, hastane kültürünü bilmek çok önemlidir. Bu konuda destek almak anne ve babanın hastane fobisinin oluşmamasına ve bebeğini de bu şekilde büyütmesine yardımcı olacaktır.

*Anneye destek ve aile içi iletişim: Hamilelikte doğru beslenme ve spor, doğumda doğru nefes kullanımı ve doğum şekilleri, doğum sonrası bebek bakımı ve logusalık desteği çok önemlidir. Bebekli hayata başlamak, daha önce deneyimlenmediyse, güzel olduğu kadar zordur. İlk günlerde profesyonel destek almak bu yüzden çok önemlidir.

*Uyku eğitimi

*Ek gıdaya geçiş

 

Write a comment